Przystań

Projekt przystani żeglarskiej

Przystań

 Jeden statek o nazwie ZEFIR od pażdziernika 2013 roku już pływa.

19 stycznia w Nowej Soli 11 burmistrzów nadodrzańskich gmin dyskutowało o projekcie „Odra dla Turystów 2014", którego partnerem jest również miasto Kostrzyn nad Odrą. Jednym z elementów projektu jest budowa dwóch statków, które będą pływać po 250 km odcinku Odry od Kostrzyna nad Odrą do Głogowa. Koszt ich budowy to według kosztorysu około 6 milionów złotych.

Statki wstępnie nazwano "Laguna" i "Nimfa". Jednostki będą miały po 24 metry długości i 5,6 metra szerokości. Załoga ma składać się z trzech osób. Każdy ze statków osiągnie prędkość do 20 km/h. Jednostki zabiorą na pokład do 120 pasażerów i taką samą ilość rowerów. Ponadto na pokładzie przewidziano salon na 60 pasażerów, kuchnię oraz barek i toalety. Jednym z głównych założeń przy opracowywaniu koncepcji statków, był wymóg jak najmniejszego ich zanurzenia. Najlepiej poniżej 100 cm. Chodzi o to, żeby mogły pływać nawet przy niskich stanach wody w rzekach.

Podczas spotkania nadodrzańscy burmistrzowie ustalili, iż jeśli nic nie stanie na przeszkodzie statki rozpoczną swe rejsy latem 2012 roku.

Witam koleżanki i kolegów! Od kilku lat grupa doświadczonych instruktorów żeglarstwa, będących obecnie członkami Stowarzyszenia HALS, pracowała nad założeniami i programem nowego modelu szkolenia żeglarskiego. To nowatorskie spojrzenie uwzględniające ewolucję dokonującą się w sposobie żeglowania, jak i w użytkowaniu nowoczesnego sprzętu żeglarskiego, zaowocowało opracowaniem unikatowego, ogólnopolskiego „Systemu Szkolenia Żeglarskiego HALS". Oferuje on dla chętnych różne zakresy szkolenia żeglarskiego (wstępne, podstawowe, zaawansowane) na wodach śródlądowych i na wodach morskich. Ciekawą propozycją dla kadry szkoleniowej jest możliwość ubiegania się o „Licencje Szkoleniowe HALS" (posiadanie których jest warunkiem niezbędnym dla realizacji szkoleń wg Systemu HALS). Przeznaczone są one dla organizacji, klubów, firm, jak i osob fizycznych. Określają one możliwości sprzętowe i kadrowe organizatorów szkolenia żeglarskiego, osobno na wody śródlądowe i na wody morskie Dla instruktorów żeglarstwa (spełniających odpowiednie warunki) chętnych do prowadzenia zajęć na szkoleniach żeglarskich realizowanych wg Systemu HALS, prowadzone są okresowe „Unifikacje Szkoleniowe HALS". Mają one za zadanie zapoznanie z Systemem HALS, omówienie warunków i procedur organizacji szkolenia wg Systemu HALS, przedstawienie procesu metodycznego prowadzenia szkolenia oraz doskonalenie metodyki i umiejętności żeglarskich. Od dnia 1 marca 2011 roku na portalu internetowym Stowarzyszenia HALS www.hals-sitz.org.pl dostępna jest już pierwsza część Systemu HALS, wraz z elementami wspomagającymi jego organizację i realizację szkolenia. Gorąco zapraszamy do zapoznania się z powyższymi produktami Stowarzyszenia HALS i zachęcamy do współpracy.

Prezes Stowarzyszenia HALS Jerzy Durejko 

Designed & Created by STREFAINFORMY.PL Grzegorz Bochenek